Gazi şehrin gastronomi temsilcilerine "Fıstık Gibi" sertifikası tanıtıldı

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ile Gaziantep Ticaret Odası iş birliğinde yeni normalleşme süreciyle birlikte “Ağzımızın Tadı Geldi” Kampanyası’nın tanıtım toplantısı gerçekleşti.

Gazi şehrin gastronomi temsilcilerine "Fıstık Gibi" sertifikası tanıtıldı
Gazi şehrin gastronomi temsilcilerine "Fıstık Gibi" sertifikası tanıtıldı
GİRİŞ 02.06.2020 15:57 GÜNCELLEME 02.06.2020 15:57

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ile Gaziantep Ticaret Odası iş birliğinde yeni normalleşme süreciyle birlikte başlatılan Gaziantep Marka Restoranlar “Ağzımızın Tadı Geldi” Kampanyası’nın tanıtım toplantısı Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’in katılımıyla gerçekleşti. 


Kısa sürede küresel bir salgına dönüşerek dünyanın ana gündemini uzun bir süre meşgul eden Corona Virüs’e karşı mücadele sürdürülürken yeni normalleşme sürecinde gastronominin başkenti Gaziantep’te de yerel lezzetlerin huzur ve güven ortamında vatandaşla buluşturulması ve sosyal hayatın kaldığı yerden titizlikle devam edebilmesi amacıyla Büyükşehir Belediyesi’yle Gaziantep Ticaret Odası’nın ortaklaşa yürüttüğü Gaziantep Marka Restoranlar “Ağzımızın Tadı Geldi” Kampanyası’nın lansman toplantısı düzenlendi. Toplantıda, Başkan Fatma Şahin, Gaziantep Vali Yardımcısı Rızvan Eroğlu, Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Ömer Küsbeoğlu, Gaziantep Ticaret Odası Başkan Yardımcısı Uğur Acıoğlu ve gıda ve yiyecek sektörünün temsilcileriyle bir araya geldi. 


Onat Kutlar Konferans Salonu’nda organize edilen buluşmada, programın girişinde Birleşmiş Milletler (BM) Turizm Organizasyonu Tanıtım Filmi izlenerek yeni dönem turizm başlıkları ve sistemi anlatıldı. Ardından başlayan sunumda; GAZİBEL Yönetim Kurulu Başkanı Fikret Tural, COVID-19 Gaziantep Rehberi konulu eğitimden bahsetti ve detaylandırdı. İşletmecilerin pandemi sürecinde uygulaması gereken temel faktörler sıraladı ve işletmelere verilecek ‘Fıstık Gibi’ sertifikasının amaçlarına ve içeriğine adım adım dikkat çekti. Ayrıca büyükşehir tarafından pandemi sürecinde gıda ve yiyecek sektörü için pilot bölge ilan edilen Mutfak Sanatları Merkezi’nde hayata geçirilen uygulamaları hatırlattı. Sertifika çerçevesinde projenin adımları, sahada görevlendirilecek eğitim ekibinin kurulması, gıda işletmeleri denetlenme süreçleri, güvenilir destinasyonlar ve azalan iş gücü ve ekonomik sıkıntıları konularından yola çıkarak katılımcılara proje hakkında bilgi verdi. Ayrıca Tural, Gaziantep dışından gelen yerli ve yabancı turistler için fıstık gibi sertifikalarını alan işletmelere internet ağı üzerinden ulaşabilecekleri fıstıkgibi.net adresinin kurulacağını açıkladı. 


Öte yandan sunumda,  1 Haziran itibariyle başlayan yeni normalleşme süreciyle birlikte restoranlarda; temiz hava, temiz su, temiz gıda, temiz enerji, atık sorunu, yeni teknolojinin kullanımı, yeni reklam çalışmaları, coğrafi işaretli ürünler adlı konu başlıklarına vurgu yapıldı. 


ŞAHİN: BÜTÜN DÜNYADAN POZİTİF AYRIŞTIK


Lansman toplantısında konuşan başkan Şahin, “Hepimiz zamanın ve mekanın şahitleriyiz. Zamanın ruhuna baktığımız zaman dünyanın çok önemli bir sınavdan geçtiğini görüyoruz. Küresel bir sorunla karşı karşıya kaldık. Ulusal ve yerel mücadeleler verdik. Bugün de Hz. Mevlana’nın söylediği, ‘Dün dünde kaldı cancağızım. Bugün yeni bir şey söylemek lazım’ söz aklımıza gelmeli. O nedenle zamanın ruhu bizlere küresel mücadelede ulusal çapta verdiğimiz mücadeleyi çok önemli bir şekilde özetliyor. Bundan 100 yıl önce İspanya’da çıkan salgın nedeniyle 50 milyon insan yaşamını yitiriyor. Bu pandemi sürecinde de bir şehri yok edecek kadar dünyada kayıp verildi. Pandemi süreci büyük devlet tanımında değişiklikler meydana getirdi.  Devletin gücünün yalnızca maddi anlamda elde ettiği kazanımlarla tanımlanamaz artık. Bugün itibariyle yeniden bir şey söylüyoruz. Eğer, gıda güvenliği sağlanamıyorsa ya da tedarik zinciri oluşturulamıyorsa artık güçlü olunamaz. Bu nedenle büyük devlet kavramlarının pandemi süreciyle yeniden yapılandırılması gerekiyor. Ülkemiz bu ulusal mücadelede entübe ve vefat sayısında Almanya ile aynı kategoride düşük risk grubunda kaldı. Bütün dünyadan pozitif ayrıştık. Dünya sürdürülebilir kalkınma, insani kalkınma ve çevresel kalkınma diyordu. İnsani kalkınmanın ne olduğunu biz, pandemi sürecinde öğrendik. Çevre temizliğinin ne denli önemli olduğunu fark ettik. Çevremizi o yüzden evimiz gibi görmeliyiz. Pandemi sürecindeki yardımlar hem vefa grubu ile hem de hayırseverler aracılığıyla büyük bir dayanışma bir parçası olduk. Akıllı belediyecilik sayesinde vatandaşa uzaktan erişim sağlayarak sıkıntılarına çare olduk. İlk maskesini üreten belediye olduk. Ücretsiz şekilde hem belediye bünyesindeki çalışanlara hem de diğer kamu personelleri ve vatandaşımıza maskelerimizi dağıttık. Olağanüstü bir gayret gösterilerek salgın sürecinde yerel kapsamda çok büyük bir sınav verdik. Bugün çok önemli. Şehir üretmek zorunda. Gaziantep işçi memleketi. Bugün eğer pandemi sürecinde şehrin üretimi dursaydı Türkiye duracaktı. Yüzde 80 kapasiteyle çalıştık. Başka çaremiz yok. Bugün artık, normalleşmeyle birlikte gıda ve yiyecek sektöründe hızlanmamız gerekiyor. Dünyanın nereye gittiğini tespit edip yol haritamızı belirlememiz gerekiyor. Maskemizi takıp mesafemizi koruyarak kendimizi yeni yaşama adapte etmeliyiz ve işe koyulmalıyız. Yeni yaşam şeklini çok çabuk bir şekilde benimsememiz gerekiyor. Kendimiz ve Ailemiz için bunu yapmak zorundayız. Artık hijyen bu dönemin en önemli anahtarıdır. Biz bir kampanya başlattık. Şimdi Gaziantep’e Gelme Zamanı’ adında. Şehrin dinamiklerini iyi belirleyerek Gazi şehrin potansiyelini öne çıkardık. Şimdi de dersimize çalıştık. Sizi de bugün bunun için topladık. 1 Haziran’da yeni normalleşmeye başladık. 1 Haziran itibariyle başlatılan yeni normalleşmede vatandaşı memnun edilmeye gayret edilecek. Gaziantep sağlıklı lezzetin başkenti olmaya devam edecek. Beşeri sermayemize ve girişimcilerimize güveniyoruz” dedi.  


ERİKÇE’DE ALLEBEN’DE VE RUMKALE’DE KARAVAN TURİZMİNE GEÇİYORUZ


Mutfak Sanatları Merkezi’nde ciddi bir şekilde hijyen eğitici eğitiminin devam ettiğini dile getiren başkan Şahin, kısa sürede bu çalışmanın şehrin her noktasına yayılacağını söyledi. Şahin,“Eğitimin ardından bunu taçlandıracak bir sertifikasyon verilecek. Çünkü bu sertifika sayesinde gelen müşteride güven kaybı olmayacak. Dolayısıyla verilen sertifikanın altında şu mesaj yatıyor, ‘Her yer fıstık gibi her şey fıstık gibi olacak.’ Kampanyanın ve sertifikanın adı da bu olacak. Beraberinde denetimler olacak. Bunu birlikte yapacağız. Önce biz kendimiz tesisimiz için yapılması gerekenleri ivedilikle hayata geçireceğiz. Daha sonra ise Gaziantep’e Gelme Zamanı gibi ulusal ve uluslararası bir kampanya açacağız. Bunu başarabiliriz. Ayrıca yeni turizm trendlerinde karavan turizmine geçiyoruz. Artık, karavan turizmi yükselen bir değer. Bu şekilde Erikçe’de Alleben’de ve Rumkale’de karavan turizmine geçiyoruz. Yeni trendlerin gereğini yapmazsak küçülürüz. O nedenle sürece uygun hareket etmeliyiz. Böylelikle ekmeğimiz büyüyecek. Kentimiz kazanacak” diye konuştu. 
Gaziantep Vali Yardımcısı Rızvan Eroğlu, Gaziantep hep zor şartların içerisinden birlikte iş yapma kültüründen faydalanarak çok başarılı bir şekilde çıktığını ifade ederek, “Yeni normalleşme sürecinde de planladığı yoldan ilerlenerek Gazi şehir hedeflerine ulaşacak. Hep birlikte bu şehrimizin sağlık risklerini azaltarak ekonomisini canlı tutmaya çalışacağız” ifadelerini kullandı.


Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı, pandemi süreciyle birlikte hep beraber ciddi süreçlere tanıklık ettiklerini belirterek, Fıstık Gibi Sertifikasyonu sürecinde emeği geçen başta Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’e ve ekibine teşekkür etti. 
Gaziantep Ticaret Odası Başkan Yardımcısı Uğur Acıoğlu da 1 Haziran itibariyle başlayan yeni normalleşme sürecinde esnafın sıkıntılarının giderilmesi halinde pandemi sürecinde Gazi şehirlilere daha iyi bir hizmet verileceğini söyledi.

 

YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL