Ayranın faydaları nelerdir?

Ayran, Türk kültürüne ve bu topraklara ait oldukça lezzetli bir içecektir.

Ayranın faydaları nelerdir?
Ayranın faydaları nelerdir?
GİRİŞ 09.06.2016 09:35 GÜNCELLEME 09.06.2016 09:35

Yoğurt, su ve tercihe göre tuzun birleşiminden yapılan ayran, bu topraklarda çok eski zamanlardan beri tüketilmektedir. Hem fazlasıyla lezzetli oluşunu hem de sağlığa hiç zararı olmamasıyla beraber fazlaca yararı dokunmasıyla ayran içecekler arasından favori olarak görülenlerden bir tanesidir. Ayranın faydaları saymakla bitmez. Sık sık ve düzenli olarak ayran tüketilmesinin vücuda büyük faydaları vardır.

Ayranın Sağlığa Etkileri

1. Uyku Problemi

Ayranın uyku problemine koşulsuz iyi geldiği herkes tarafından bilinmektedir. Geceleri uyku problemi çeken kişilerin uyku vaktinden birkaç saat önce bir bardak ayran tüketmeleri o gece deliksiz bir uyku çekebilmelerine olanak sağlayacaktır. Sahurdan sonra rahat bir uyku çekmenizi sağlayacaktır. Bunun yanı sıra uykunun da kalitesini arttırabilecek ayranı genellikle insanlar gün içinde ve yoğun çalışma temposunda tüketmeyi tavsiye etmezler. Çünkü ayran gün içinde tüketildiğinde de uyku yapabilme özelliğine sahiptir. 

2. Hararet

Özellikle yaz aylarında sıcak havalardan dolayı hangi içeceği tüketeceğimizi bilemeyiz. Asitli ve şekerli içecekler maalesef ki sağlık için zararlıdır ve su kaybının fazlaca olduğu bu aylarda bizi oldukça rahatsız edebilir. Taze sıkma meyve sularının ise sıcak havalarda yeterli miktarda insanı rahatlatmadığı düşünülmektedir. Bu durumda da ayran devreye girmektedir. Ayran özellikle yaz aylarında harareti almak için harika bir içecektir. İftarda mutlaka ayran tüketin.

3. Mide

Ayranın midedeki asit seviyesini de dengede tutabildiği söylenmektedir. Bu sebeple asit seviyesinin düzensizliğinden meydana gelen birtakım rahatsızlıkların önüne geçilmesinde de oldukça etkilidir.

4. Metabolizma

Ayran metabolizmayı destekleyici ve çalışmasını hızlandırıcı bir özelliğe sahiptir. Bu yönüyle ayran kilo verme konusunda da oldukça dost bir besindir. Hızlanan metabolizma sayesinde kilo verme işlemi daha kolay şekilde devam edecektir.

5. Kalsiyum

Ayran içeriğinde çokça kalsiyum bulundurur. Bu yönüyle ayran insan vücudu ve sağlığı için oldukça büyük bir önem taşımaktadır.

6. Yorgunluk

Ayranın yorgunluğu giderme gibi bir etkisi olduğu da bilinmektedir. Eski zamanlardan beri yoğun çalışan ve fazlasıyla yoğun çalışmış insanlara ayran ikram edilmesinin altında da bu önemli bilgi yatmaktadır. O sebeple ayran yorgunluğu gidermede oldukça etkili ve sağlıklı bir içecektir.

Fazla Ayran Tüketmenin Bir Zararı Var Mıdır?

Aslında ayran insan vücudu için oldukça faydalı bir içecektir. İnsan sağlığına yararları saymakla bitmeyen ayranın zararlı olabileceği pek fazla yön yoktur. Ancak alerjik bünyelerde ayran olumsuz etkiler gösterebilir. Bu sebeple ayran ve benzeri gıdalara karşı intoleransınız varsa ayran tüketimi konusunda dikkatli olmanız gerekmektedir.

Bir diğer mevzu ise her gıda ve içecekte olduğu gibi ayranın da aşırı tüketiminde birtakım sorunlar olabileceği gerçeğidir. Çünkü vücut ihtiyacı olandan çok fazlasını aldığından onu kullanma ve dışarı atma konusunda zorlanabilmektedir. Alerjik bir durum bulunması ihtimalinde veya aşırı tüketilmesi durumunda doktorunuza başvurmanız faydalı olacaktır.

Öte yandan piyasada sağlıksız ortamlarda hazırlanmış pek çok ayran bulunmaktadır. Bu ayranların da tüketimi ve hatta aşırı tüketimi ciddi rahatsızlıklara ve sağlık sorunlarına yol açabilmektedir. O yüzdendir ki tüketilen ayranın içeriği oldukça büyük bir önem taşımaktadır. Ayran doğal olarak tüketildiği takdirde sağlıklı bir içecektir.

Yapay yollarla üretilen ayranlar bir de üstüne tarihi geçmiş ise ciddi zehirlenmelere yol açabilmektedir. Dolayısıyla ayran tüketirken çokça dikkatli olunmalıdır. Sağlığa faydası dillere destan olan ayrandan maksimum yarar sağlamaya çalışırken ciddi sağlık problemleriyle karşılaşmayı hiç kimse istemez elbette ki. Bu gibi durumların hepsinde doktorunuza başvurmanız azami önem taşımaktadır.

YAZDIR
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL