Sarımsak kokusunu önlemenin yolu bulundu

Sarımsaklı yemekler yemeyi sevenler için bilim insanlarından iyi haber: Kokuyu geçirmenin çok kolay bir yolu bulundu!

Sarımsak kokusunu önlemenin yolu bulundu
Sarımsak kokusunu önlemenin yolu bulundu
GİRİŞ 20.02.2015 10:11 GÜNCELLEME 20.02.2015 10:11

ABD ’nin Ohio eyaletinde bulunan Ohio State Üniversitesi, sarımsak kokusunu geçirmenin yolunu buldu. 2010 yılında üniversiteye bağlı Gıda Teknologları Enstitüsü (Institute of Food Technologist, IFT) tarafından yapılan ve geçtiğimiz günlerde Gıda Bilimi Dergisi'nde yayınlanan araştırmaya göre, sarımsak içeren bir yemeğin yanında süt içilmesi kokunun geçmesini sağlıyor.

Araştırmaya göre sarımsaklı bir yemekten sonra tam yağlı ya da yağsız süt içildiğinde, ağız ve burundaki uçucu kokuları emen birleşenlerin yoğunluğu azalıyor. Öte yandan yüksek yağ oranı nedeniyle, tam yağlı süt yağsız süte göre biraz daha etkili oluyor.
Sarımsaklı bir yemek yedikten sonra süt içmek etrafa yaydığınız kokarca efektini gidemeye yardımcı olabiliyor. Fakat araştırmacılar, yemekten sonra yemek yerine yemek esnasında süt tüketmenin daha iyi sonuçlar vereceğini belirtiyor.

Soframızın ‘kötü çocuğu’ sarımsak, magnezyum, B6 Vitamini, C vitamini ve selenyum açısından oldukça zengindir ve sağlığımız açısından birçok faydası bilinmektedir. Ayrıca bol miktarda kükürt bileşeni içeren sarımsak, kötü kokunun yanı sıra yemeklere kattığı güzel koku ve tatla da ön plana çıkıyor.

ETİKETLER
sarımsak kokusu
YAZDIR
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL