Bingöl kavurması diğerlerinden çok farklı

Yediğiniz bir kavurmayı lezzetli kılan en önemli özellikler etin tadı ve pişirilme yöntemidir. Bingöl kavurması ise daha önce yediğiniz kavurmalardan daha farklı. Bunun birkaç sebebi var...

Bingöl kavurması diğerlerinden çok farklı
Eklenme: 20 Aralık 2012, 10:02 / Güncelleme: 20 Aralık 2012, 13:25 / 1 Yorum
BÜYÜKLÜK
- A A +

Ümit Gürbüz ve Ömer Süt'ün haberi

Ormanlık alanları ve yaylarıyla meşhur olan Bingöl dağlarında hayvanlar meşe bitkisiyle besleniyor ki bu bitki kırmızı ete farklı bir lezzet katıyor. 

Babasından devraldığı mesleği 30 yıldır sürdüren Bingöllü kavurma ustaDoğan Koç, Bingöl kavurmasının tamamen doğal ortamda otlayan oğlağın etinden olmasına dikkat çekiyor. Yaptıkları kavurmada hiçbir katkı maddesinin olmadığını, kavurmanın kendi yağı ve tuzla pişirildiğini dile getiren Koç, ustalığın tam da pişirilme esnasında ortaya çıktığını ifade etti. Koç, eti pişirirken dikkat edilmesi gereken hususu şöyle açıklıyor: 

"Herkes et pişirir ama oğlak eti doğası gereği oldukça serttir. Etin yumuşaması için suyunu çekmesi lazım, bir süre karıştırdıktan sonra kapağı kapatıp kavrulması için 45 dakika pişirmek gerekiyor. Pişmeye yakın etin altını kıstıktan sonra biraz beklemeye alıyoruz. Kavurmayı servis ederken sıcak yemek isteyenlere özel bir sunum yapıyoruz. Kavurmanın donmaması için, içinde sıcak su olan derin bir kabın üzerine, kavurmayı ayrı bir tabağa koyarak servis ediyoruz."

Kamera: Mustafa Kara

Haber7

ETİKETLER
Bingöl Kavurması
SOSYAL AĞLAR

BU HABERE 1 YORUM YAPILDI

Yorumlarınızı kendi özgün iradenizle yayınlamakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üslenmektesiniz. Yorum yaparak Toplum Kuralları ve Kullanım Koşulları'nı kabul etmiş sayılırsınız.
0 / 1000

Mahmud sami

20.12.2012 10:18

bekleriz. yolu bingöle düşenlerin aklında olsun erzurum yolu üzerinde soğukçeşme tesisi nde meşhur soğukçeşme kavurması yemeden geçmeyin...