Ege yemekleri zirvede yarıştı

İzmir Konak Belediyesi, Türkiye Lokantacılar ve Pastacılar Federasyonu, Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği (ETİK) işbirliğinde bu yıl ikinci kez düzenlenen Türk Mutfağı Zirvesi'nin üçüncü ve son gününde ‘Ege Mutfağı' yarışması güne damgasını vurdu.

Ege yemekleri zirvede yarıştı
Ege yemekleri zirvede yarıştı
GİRİŞ 07.05.2013 10:51 GÜNCELLEME 07.05.2013 10:51

Ege'nin beş ilinden katılan yarışmacılar Ege'ye özgü 200'ün üzerinde lezzeti jüriye beğendirmeye çalıştı. 2. Türk Mutfağı Zirvesi'nde, birbirinden maharetli ustaların lezzetlerini değerlendirmekte jüri üyeleri oldukça zorlandı. Araştırmacı Yazar Nevin Halıcı, Hacı Abdullah Lokantaları Genel Müdürü Abdullah Torun, Yeditepe Üniversitesi'nden Tahir Öztan, Turizm Bakanlığı'ndan Nihal Kadıoğlu Çevik, Orkide Genel Müdürü Ercan Erol ile ETİK Yönetim Kurulu Üyesi Şinasi Akçay'dan oluşan usta jüri lezzetli yemekleri tek tek tadarak, yarışmanın kazananını belirlemeye çalıştı. 

Yaklaşık 3 saat boyunca yemeklerin tadına bakan jürinin oylaması sonunda İzmir Bizim Mutfak'tan işkembeli nohut ve elmalı kuru fasülye, Kütahya'dan sarma hamur dolması ve Balıkesir'den de sübye yahnisi birinciliği elde etti. İkincilik ve üçüncülük plaketleri ise İzmirli lezzet ustalarına gitti. Hisar Balık Lokantası sübye ve fava, Sevim Lokantası karameliçe, Çorbacı Ali Osman enginar tatlısıyla ikincilik elde etti. Ayşa Boşnak Börekçisi evseleme, Güven Lokantası iç baklalı elbasan tava, Aliağa Balıklama yoğurtlu şevketi bostan yemeği ile üçüncülük plaketi aldı. Uşak'tan İlibada sarması ile tarhana çorbası, İzmir'den Girit Lokantası enginarlı kabak dolması ile jüri özel ödülüne layık görüldü.

BU ZENGİNLİK KİMSEDE YOK

Konak Belediye Başkanı Hakan Tartan, Türk Mutfağı'nın dünyanın önde gelen lezzetlerini barındırdığını söyleyerek, "Fransız, İtalyan ve Çin mutfaklarına dünya hayran oluyor. Onların peynirlerini herkes tanıyor. Peki benim Bergama tulumuma, Van'ın otlu peynirine ne oldu? Türk Mutfağı'ndaki zenginlik kimsede yok. Türk Mutfağı'nda sağlık, lezzet, kalite ve ucuzluk bir arada bulunuyor. Türk Mutfağı'nın zenginlik ve güzelliğini de burada bir kez daha kanıtladık" dedi.

Yarışmaya katılan lezzet ustaları Başkan Tartan'a yemeklerinden ikram etmeyi ihmal etmedi. Tüm çeşitlerini çok beğenen Başkan Tartan, emeği geçen herkese teşekkür etti.

Konak Belediyesi Eşrefpaşa Semt Merkezi'nin pastacılık kursiyerlerinin standını da ziyaret eden Başkan Tartan, fuar ziyaretçisi olan turistlere de yiyeceklerden ikram etti. Türk Mutfağı'nın zenginlikleri hakkında bilgi veren Tartan, "Turistler Türk Mutfağı diyince sadece döner, kebap, şiş kebap biliyor. Ama buradaki zenginlik onları şaşırttı. Bana, 'Biz böyle bir şey görmedik' dediler. İşte bu fuarda zenginliklerimizi ortala çıkardık" diye konuştu.

İZMİR GASTRONOMİ MERKEZİ OLABİLİR

Türkiye Lokantacılar ve Pastacılar Federasyonu Başkanı Aykut Yenice, muhteşem bir ilgi ve katılımla başarılı bir organizasyona imza attıklarını söyledi. 2.Türk Mutfağı Zirvesi'nde İzmir'in gastronomi merkezi olması için de bir meşaleyi yaktıklarını vurgulayan Yenice, "Türk Mutfağı'nın dinamik ve heyecan verici görüntüsünü bir kez daha ortaya koyduk. Türk Mutfağı görseliyle, lezzetiyle adeta bir sanat eseri özelliği taşıyor. Yemek kültürümüzün ne derece ayrıcalıklı olduğunu bir kez daha ispatladık. Çok değerli ustalarımız ve panelistlerimizle Türk Mutfağı'nın filmini çekerek, gözler önüne serdik. Bundan sonra da zirvemiz gelişerek devam edecek" dedi.

KAYNAK: İHA
YAZDIR
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL