Kel simit nasıl yapılır? / VİDEO

Osmanlı döneminde padişahların da sofralarını süsleyen kel simidi diğer şehirlerde yapılan simitlerden farklı kılan yönlerini ustalarından öğrenin....

Kel simit nasıl yapılır? / VİDEO
Eklenme: 29 Ocak 2011, 16:36 / Güncelleme: 29 Ocak 2011, 16:36 / 3 Yorum
BÜYÜKLÜK
- A A +

Kahvaltıların vazgeçilmezi olan simitin, Kastamonu versiyonu olan ''Kel simit''in Osmanlı döneminde padişahların da sofralarını süslediği bildirildi.

Kastamonulu simit ustası Erdal Köse, yaptığı açıklamada, susamsız olması nedeniyle ''Kel simit'' olarak adlandırılan Kastamonu simidinin çok eski bir geçmişe sahip olduğunu söyledi.

Kastamonu simidinden Prof. Dr. Artun Ünsal'ın ''Susamlı Halkanın Tılsımı'' isimli kitabında da bahsedildiğini anlatan Köse, simitin geçmişinin Orta Asya'ya kadar dayandığını belirterek, ''Simit Orta Asya'dan Kastamonu'ya gelmiş, buradan da İstanbul'a Kastamonulu simit ustaları tarafından taşınmıştır. Kastamonu simiti, eşsiz lezzetiyle Osmanlı padişahlarının da sofralarını süslemiştir'' dedi.

Köse, kentte 10 fırında günlük 12 bin civarında ''Kel simit'' üretildiğini dile getirerek, Kastamonuluların susamlı simite rağbet etmediklerini kaydetti.

Fırın sahibi Mehmet Tekeli, de ''Kastamonu Simidi''nin diğer şehirlerde yapılan simitlerden farkının, susamsız olması ve elma pekmezinden elde edilen şuruba batırıldıktan sonra fırına verilmesi olduğunu söyledi.

Tekeli, Kastamonu simitinin diğer simitler gibi hemen bayatlamadığını, 3 güne kadar rahatlıkla tüketilebildiğini dile getirerek, ''Böreklik un ve mayadan elde edilen hamur, halkalar haline getirildikten sonra, kaynayan elma pekmezi şurubunun içine atılır. 10 dakika kadar pişirildikten sonra küreklerle taş fırına sürülür ve yaklaşık 10 dakika kadar kızartılır. Bayatlayan simitler de israf edilmez. Bölgemizde tirit olarak bilinen yemek yapılır'' diye konuştu.

Kaynak : AA

SOSYAL AĞLAR

BU HABERE 3 YORUM YAPILDI

Yorumlarınızı kendi özgün iradenizle yayınlamakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üslenmektesiniz. Yorum yaparak Toplum Kuralları ve Kullanım Koşulları'nı kabul etmiş sayılırsınız.
0 / 1000

Metin Mutugu

18.03.2011 09:54

Kel simit. Ya sabah sabah canımızı çektirdiniz bir de tarifini verseydiniz süper olurdu.

Tiryaki X

30.01.2011 15:12

Giresunda da Revaçtadır.. Giresunda klasik susamlı simitten daha çok revaçtadır. Giresun ile de özdeştir. Menşeini iyi araştırmak lazım.

Hamza D.

30.01.2011 00:13

rizede. çok popüler bu kel simitler ..