Ünlü Antep "Yuvarlama" yemeği

Ülgen Hamından ünlü Antep yemeği "Yuvarlama"nın tarifi...

Ünlü Antep "Yuvarlama" yemeği
Ünlü Antep "Yuvarlama" yemeği
GİRİŞ 25.12.2010 10:41 GÜNCELLEME 25.12.2010 10:41Malzemeler: 1 kilogram yıkanmış, kurutulmuş pirinç, 750 gram yağsız kıyma. 1 küçük soğan, tuz ve karabiber, 2 kilogram süzme yoğurt, 1 kilogram kuşbaşı et.

 

Yapılışı: Pirinçler, et makinesinde kuru kuru çekilir. Soğan rendelenir. Kıyma et, tuz, karabiber hep birlikte yoğrulur. Yine hep birlikte tekrar makinede çekilerek hamur haline getirilir. Nohut büyüklüğünde parçalar koparılarak yuvarlanır, daha sonra suda haşlanır ve bekletilir. Diğer yanda bulunan kuşbaşı etler suda haşlama usulü pişirilir. Haşlanmış yuvalamaların içine bırakılıp, bir taşım kaynatılır. Tencere ocaktan alınır ve bekletilir. Öteki tarafta bulunan süzme yoğurdun içine bir yumurta kırılarak çırpılır, ocak üzerine konularak çırpılmaya devam edilerek kaynatılır. Pişmiş olan yuvarlamalara katılır.

 

Dikkat: İki karışımdan birinin soğuk olması lazım. İkisi de sıcak olursa, suyu pütürleşir. Servis, çorba kasesine alınarak yapılır. Üzerine nane-yağ karışımı sos dökülerek, şehriyeli pirinç pilavın yanında ikram edilir.

 

 Bugün

YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL