Evde pişmaniye yapın

Ülkemizde birçok yemeğin yapımı aileyi bir ardaya getiren önemli etkinliklerden sayılır. İşte Karaman'da evde yapılan pişmaniyenin tarifiyle birlikte.

Evde pişmaniye yapın
Eklenme: 04 Şubat 2010, 14:59 / Güncelleme: 04 Şubat 2010, 14:59
BÜYÜKLÜK
- A A +

Ülkemizde yemek kültürünün önemli bir özelliği de yemeğin yapılışında aile fertlerinin bir araya gelerek, el birliğiyle işi yapmasıdır.

Aileyi bir araya toplayan çiğ köfte, arabaş, mangal, mantının yanı sıra Karaman’da evlerde aileler bir araya gelerek ‘ev pişmaniyesi’ hazırlıyor.

Karaman’da Ev Pişmaniye Yapılışı

Şeker, un ve yağdan yapılan, yapımı ustalık gerektiren, yapıldıktan sonra tel tel olan kendine özgü bir tatlıdır pişmaniye.

Kavrulmuş una kaynamış şekerin yedirilmesi ilk bakışta kolay gibi görünse de, küçük bir yanlışlıkla tüm emek ve harcamalar boşa gidebilir. Pişmaniye adının buradan kaynaklandığı da iddia edilir. Teknoloji pişmaniye imalatını ne kadar kolaylaştırmış olursa olsun, bu tatlı hâlâ evlerde yapılmaya devam ediyor.

TARİF İÇİN GALERİYİ ZİYARET EDİN

Bünyamin Katırcı / Karaman.org

SOSYAL AĞLAR

BU HABERE HENÜZ YORUM YAPILMADI

Yorumlarınızı kendi özgün iradenizle yayınlamakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üslenmektesiniz. Yorum yaparak Toplum Kuralları ve Kullanım Koşulları'nı kabul etmiş sayılırsınız.
0 / 1000