Diyaliz hastalarının yememesi gerekenler

Diyetisyen Meltem Yeter, diyaliz hastalarının tedavilerinin yanı sıra beslenmelerinin de önemli olduğuna vurgu yaptı.

Diyaliz hastalarının yememesi gerekenler
Diyaliz hastalarının yememesi gerekenler
GİRİŞ 01.02.2013 14:42 GÜNCELLEME 01.02.2013 14:44

Kronik böbrek yetmezliği nedeniyle diyaliz tedavisinin uygulandığını belirten Yeter,  "Kronik böbrek yetmezliğine yola açan bazı nedenler arasında gloria  nefrit adı verilen bir hastalık veya şeker hastalığı, ailevi olarak süre gelen böbrek rahatsızlığı, ayrıca böbrek  taşları ve infeksiyonlar sayılabilir. Sağlıklı insanlarda böbrekler  proteinlerin son atık ürünü olan ve vücudumuzda işe yaramayan üre ve kretaini atabilir ama  böbrek hastalarında bu üre ve kreatin atılmaz ve kanda birikir. Bu da  diğer organların işlevlerini yerine getirememesine sebep olur ve  bulantı, kusma, nefes darlığı gibi şikayetlere sebep olabilir" dedi.

Gerek erken dönemde gerekse transplantasyon aşamalarında ve diyaliz  esnasında nakil olmuş hastalarda beslenmenin öneminin çok fazla olduğunu  belirten Yeter, "Bilinçli diyet uygulamalarıyla hem böbrek  hastalıklarının ilerlememesini sağlamak hem de ilerlemiş hastalarda  sıkıntıların, komplikasyonların en aza indirgenebilmesi için diyalizde  beslenme çok önemlidir" ifadelerini kullandı.

Yeter, diyaliz hastalarının beslenmesinde dikkat edilmesi gerekenleri ise şöyle sıraladı:

"En önemli şeylerden biri sudur. Suyun fazla alınması veya tuzlu  besin tüketilmesi hastalarda ödem ve tansiyon yüksekliği gibi  sıkıntılar meydana getirir. Suyun fazla alınması tansiyon düşüklüğüne ve  yanında bazı sıkıntıların artmasına neden olabilir. Bundan dolayı iki  diyaliz arasındaki sıvı alımının hastanın kilosuna da bağlı olarak 2  kiloyu geçmemesi gerekir. Sadece su değil sıvı olarak çorbalar, meyve suları, diğer sıvı gıdaları aşırı derecede tüketmemek gerekir. Tuzlu  gıdalardan kaçınmamız gerekir. Ekmekteki tuz, yemeklerde, salçalarda,  salamura besinlerde, peynirlerde, hazır çorbalarda fazla miktarda  görünmeyen tuz vardır. Bunlardan kaçınılması gerekir.

Bir diğeri de potasyum ve fosfor dediğimiz minerallerdir. Potasyum  diyaliz hastalarında ölümcül sonuçlara rastlanabilecek sonuçlar doğurur.  Vücuttaki potasyumun artması demek kasların çok fazla demektir. Çok  fazla çalıştığı içinde yorgunluk, halsizlik gibi sıkıntılar meydana  getirebildiği gibi ani kalp durmalarına da sebep olabiliyor. Potasyum en  fazla sebze ve meyvelerde vardır. Biz hastalarımıza en fazla sebze meyveleri  karıştırarak yememelerini öneriyoruz. Bir öğünde mandalina yeniyorsa  beraberinde portakalda yemeyin. Günde iki porsiyon meyveden fazlasını  yemeyin.

Fosfor ise süt ve süt ürünlerinde, balıkta, et ve et ürünlerinde bulunmaktadır. Fosfor  için kalsiyum bağlayıcı ilaçlar var. Hastaların bu ilaçları doktor tavsiyesinde  kullanmaları ayrıca önerilenden fazla süt ve et ürünlerini, sakatatları  tüketmemeleri gerekir. Sebzelerden patatesin potasyum değeri yüksektir.  Etinde potasyum değeri yüksektir. Meyvelerden muz, kavun, karpuz,  üzümün çok fazla tüketilmemesi gerekir. Tadımlık olarak yemelerini  öneriyoruz."

YAZDIR
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL