Siyah çayın faydaları nelerdir?

Hep yanımızda olan ve içmekten sıkılmadığımız çayın faydaları neler?

Siyah çayın faydaları nelerdir?
Siyah çayın faydaları nelerdir?
GİRİŞ 17.06.2013 12:50 GÜNCELLEME 17.06.2013 12:50

Konsantrasyon

Zihinsel aktivite ve konsantrasyon gücü sağlar. Günde 2-3 bardak içilen  siyah çayın zihinsel aktivite ve konsantrasyona faydası olduğu tespit  edilmiştir.

Tein

Siyah çayın yararlı özellikleri değişmiş ve güçlendirilmiştir.  Fermantasyon işlemi sırasında oluşan bu etki nedeniyle vücut daha kolay  asimile eder ve çabuk kanda emilir. Yeşil çay fincan başına sadece 20  ila 25 mg sahipken, 1 bardak siyah çay 35 ila 40 mg tein içerir.

Bağışıklık

Yeni bir araştırmaya göre, bağışıklık sistemini güçlendirmek ve mücadele  etmek açısından siyah çay oldukça etkilidir. Siyah çay; bakteri, virüs  ve mantarları yok etme yeteneğine sahip bulunan eşsiz bir amino asit  içerir.

Antioksidan

Siyah çayın temel faydalarından biri de, güçlü antioksidandır.  Flavonoidler yüksek içeriği sayesinde, kalp-damar hastalıklarını önler  ve kan damarlarını sağlıklı korumaya yardımcı olur.

Kalp

Siyah çay flavonoidlerde, koroner dolaşım iyileştirilmesi ve kan  pıhtıları azaltmaya yardımcı vazodilatör özellikleri vardır.  Araştırmalar günde 2 bardak siyah çay içenlerin, 3 ila 4 hafta sonra  büyük ölçüde kalp sağlığı artırabildiğini göstermiştir.

Çürükleri önler

Düzenli olarak süt ve şeker eklemeden öğün aralarında siyah çay içmek,  güçlü dişler ve sağlıklı diş etleri ve taze bir nefes sahibi olmaya  yardımcı olur.

Kemikler

Bazı araştırmalar düzenli siyah çay içen insanların kemik yoğunluğunu  arttırmak için bilinen flavonoidler sayesinde, östrojen etkisi nedeniyle  güçlü kemiklere sahip olduğunu göstermiştir.

Siyah çay

Sonuç olarak siyah çay, tadı harika bir içecek alternatifidir. Sizin  bildiğiniz yararları varsa, aşağıdaki yorum bölümünden bizimle  paylaşabilirsiniz.

YORUMLAR 1
  • yagmur 3 yıl önce Şikayet Et
    3cocuk annesiyim dogumdan sonra eski halime donmek istiyorum fazla kilom var zayiflamak istiyorum ne yapmaliyim
    Cevapla